Ciekawe

Kiedy niezbędna jest naprawa sprzęgła?

705Views

Sprzęgło odgrywa bardzo istotną rolę w każdym samochodzie z manualną skrzynią biegów – pozwala na płynne przenoszenie momentu obrotowego między silnikiem a skrzynią biegów. Bez jego pełnej sprawności niemożliwa byłaby prawidłowa obsługa samochodu, dlatego też nie należy bagatelizować wszelkich objawów uszkodzenia tego elementu. Które z nich świadczą o zużyciu sprzęgła i komu zlecić jego naprawę?

Naprawa sprzęgła – niezbędna w kilku przypadkach

Zdaniem specjalistów fabrycznie zamontowane sprzęgło powinno sprawdzać się na dystansie około 200 tysięcy kilometrów, choć jest to uzależnione od warunków, w jakich jeździmy, oraz stylu prowadzenia auta. Niekiedy jego zużycie następuje szybciej, a każdy kierowca powinien dokładnie poznać towarzyszące temu objawy. W jakich sytuacjach naprawa sprzęgła może okazać się niezbędna?

  • Gdy sprzęgło się ślizga. W takiej sytuacji jego obsługa jest utrudniona, a kierowca może zauważyć szybki wzrost obrotów silnika i – jednocześnie – wolniejsze niż zwykle nabieranie prędkości.
  • Gdy w samochodzie spadną osiągi. Zużyte sprzęgło, które się ślizga i nie zapewnia tak wysokiego komfortu jazdy, jak dotychczas, może powodować, że Twój samochód będzie jechał wolniej i spalał więcej paliwa.
  • Gdy czuć specyficzny zapach. Zwykle pojawia się on w momencie ostrego przyspieszania, ale przy bardzo zużytym sprzęgle może mieć miejsce nawet podczas normalnej jazdy.
  • Gdy zauważalne są drgania oraz szarpania. Zwłaszcza w momencie przyspieszania – dodatkowo może wystąpić problem z wybieraniem biegów.

Wszystkie te objawy powinny być sygnałem alarmowym dla właściciela samochodu. Bagatelizowanie problemu albo odkładanie wizyty u mechanika w nieskończoność może nie tylko wpłynąć negatywnie na komfort codziennej jazdy, ale również – w najgorszych sytuacjach – doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i kolizji.

Naprawa sprzęgła czy wymiana na nowe?

W przypadku wykrycia uszkodzenia lub zużycia sprzęgła właściciel samochodu ma dwa wyjścia – naprawę tego posiadanego lub jego całkowitą wymianę. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że najlepsza będzie druga opcja – dzięki temu zyskasz nowe sprzęgło, które ponownie będzie służyło Ci na przestrzeni wielu lat jazdy. Niestety w przypadku zakupu fabrycznej części jest to bardzo duży koszt, a skorzystanie z zamiennika nie jest zalecane – przede wszystkim ze względu na niższą jakość tego rodzaju rozwiązań.

Dlatego też coraz więcej kierowców wybiera sprawdzone punkty, w których możliwa jest naprawa i regeneracja sprzęgła. Specjaliści, korzystając z nowoczesnych metod, są w stanie nie tylko przywrócić jego pełną sprawność, ale nawet nadać mu lepsze parametry! Biorąc pod uwagę, że jest to rozwiązanie o wiele tańsze od zakupu nowej części, warto się nad nim zastanowić.

Pamiętaj jednak, by naprawiać sprzęgło wyłącznie w sprawdzonych miejscach, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów! Polecane warsztaty samochodowe znajdziesz na Fixly – https://fixly.pl/kategoria/mechanik-samochodowy.