Technologia

Kontroluj przewody hamulcowe w swoim aucie i zadbaj o bezpieczną jazdę!

1.3KViews

Hamulce to jedna z ważniejszych części w aucie. Od ich sprawnego funkcjonowania podczas korzystania z samochodu zależą w końcu nasze zdrowie i życie. Tym, co wpływa na poprawne działanie całego układu hamowania, są przewody hamulcowe. Co warto o nich wiedzieć i jak należy o nie dbać, aby zapewniały kierowcy i pasażerom bezpieczną jazdę?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje przewodów hamulcowych i czym się one charakteryzują?
  • Jak właściwie dbać o przewody hamulcowe?
  • Kiedy zdecydować się na wymianę przewodu hamulcowego?

Przewody hamulcowe – ich rodzaje i właściwości

W układzie hamulcowym znajdziemy dwa rodzaje przewodów. Pierwszy z nich to przewody hamulcowe elastyczne, nazywane także miękkimi, które ulokowane są przy zaciskach tarcz hamulcowych. Aby zachować ich giętkość, wykonuje się je z gumy. Jednocześnie nie są zbyt grube, co także wpływa na ich elastyczność. Cecha ta może być jednak równocześnie źródłem problemów, gdyż sprawia, że takie przewody są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Drugi rodzaj przewodów hamulcowych to przewody twarde, łączące pompę hamulcową ze wspomnianymi wyżej przewodami elastycznymi. By zapewnić im wytrzymałość, wykonuje się je ze stali. Głównym zagrożeniem jest więc dla nich korozja.

Przewody hamulcowe – jak o nie dbać?

Warto wiedzieć, że zarówno miękkie, jak i twarde przewody hamulcowe niezbyt szybko dają znać o swoim wadliwym stanie. Pojawiające się problemy można dostrzec w zasadzie jedynie u mechanika lub podczas przeglądu technicznego. Z tego powodu kierowca może nie mieć pojęcia, że tak naprawdę stwarza duże zagrożenie na drodze.

Jeśli guma traci elastyczność, a kolejne części przewodu hamulcowego rdzewieją, niektóre fragmenty stają się osłabione i nie są odpowiednio odporne na ciśnienie. Podczas normalnego użytkowania hamulca w zasadzie nie da się dostrzec wadliwego funkcjonowania przewodu. Poważny problem może wystąpić dopiero w przypadku mocnego hamowania, podczas którego potrafi dojść do pęknięcia tego elementu układu hamulcowego. W takiej sytuacji ciśnienie spada, przez co skuteczność hamowania niebezpiecznie się pogarsza.

Jeśli chcesz dbać o przewody hamulcowe w aucie, przeanalizuj swój styl jazdy. Duże obciążenie hamulców spowodowane przez częste i gwałtowne hamowania wpływa na zużywanie się gumy w przewodach miękkich. W takiej sytuacji do wewnątrz może przedostać się woda zanieczyszczająca płyn.

W przypadku przewodów hamulcowych twardych należy zadbać przede wszystkim o zapobieganie korozji. Jak? Utrzymując czystość. Same przewody znajdują się w pobliżu kół, dlatego to właśnie koła warto regularnie i dokładnie myć.

Wymiana przewodów hamulcowych – kiedy się na nią zdecydować?

Niektórzy mechanicy zalecają, aby miękkie przewody hamulcowe wymieniać co 3-4 lata. Przewody twarde są znacznie wytrzymalsze i ich wymiana może odbywać się nawet co 8-10 lat. Oczywiście w przypadku obu rodzajów przewodów bezwarunkowo należy zamontować nowe, kiedy zaczną być widoczne uszkodzenia mechaniczne lub korozja.

Nad wymianą przewodów warto zastanowić się też, gdy kupujemy używane auto, zwłaszcza jeśli ma ono kilkanaście lat. W przypadku całkowicie nowych samochodów problemy nie powinny pojawić się zbyt szybko. Niezależnie od sytuacji zawsze lepiej dmuchać na zimne, gdyż niesprawne przewody hamulcowe mogą spowodować naprawdę duże zagrożenie podczas jazdy.

Jeśli chciałbyś znaleźć nowe przewody hamulcowe lub interesują Cię inne części do samochodów, zajrzyj na Allegro.