Ciekawe

Pojemniki euro – nie tylko do transportu

1.52KViews

Większość producentów przyzwyczaiła się, że pojemniki w rozmiarze euro wykorzystuje się głównie do transportu. Ich ustandaryzowane wymiary pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w pojazdach. Jednak równie często europojeniki wykorzystywane są do magazynowania produktów spożywczych i drobnych. Czym się zatem różnią oba rodzaje pojemników euro?

Najpopularniejsze pojemniki euro

W sprzedaży dostępne są europojeniki w trzech wielkościach. Przy typowych wymiarach pojemników (600 na 400 mm) zmienia się ich wysokość, która może wynosić 200 mm (pojemniki euro 200), 300 mm (analogicznie – pojemniki euro 300) oraz 410 mm. Europojeniki wykonane są z tworzywa sztucznego, przy czym niektóre z nich produkuje się z regranulatu HDP. Pojemniki dedykowane do przewozu czy magazynowania produktów spożywczych oraz olejów jadalnych muszą posiadać specjalne zezwolenia lub atest PZH. Natomiast dodatkowe rozwiązania, jakie wykorzystuje się przy projektowaniu pojemników w rozmiarze euro, nie ma większego wpływu na możliwości załadunkowe. Ażurowe dno czy przelotowy uchwyt mogą mieć natomiast duże znaczenie przy załadunku oraz przy magazynowaniu niektórych produktów.

Pojemnik transportowy kontra pojemnik magazynowy

Zazwyczaj pojemniki w rozmiarze euro to pojemniki z całymi ścianami oraz spodem, przy czym ściany pojemników mogą mieć specjalne nacięcia jeśli będą wykorzystywane w branży spożywczej czy w przetwórstwie mięsnym. Przy transporcie ważne jest maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, stąd też duża popularność pojemników euro z możliwością sztaplowania w stosie. Atutem pojemników euro jest możliwość jest wielokrotnego używania i mycia. Tworzywo, z jakiego produkowane są europojemniki, jest odporne na działanie promieni słonecznych, ale i chemikaliów. W przemyśle ogrodniczym najpopularniejsze są pojemniki euro z ażurowymi ścianami i dnem. Nieco inaczej wyglądają pojemniki euro przeznaczone do magazynowania. W tym przypadku sam europojemnik zwęża się ku dołowi, natomiast od góry jest przykryty zdejmowalną pokrywą w kolorze pojemnika. Gładkie wnętrze takiego pojemnika pozwala na przechowywanie w nim różnych produktów.

Zarówno europojemniki przeznaczone do transportu, jak i pojemniki do magazynowania, wykonuje się z tworzywa odpornego na odkształcenia w wybranym kolorze. Większość producentów oferuje pojemniki w wybranych kolorach, jednocześnie pozostawiając możliwość zamówienia pojemników w rozmiarze euro w dowolnym innym kolorze. Warto również pamiętać, że w niektórych branżach stosuje się pojemniki o wybranej wielkości (w branży mięsnej będą to specjalne europojemniki o rozmiarze 200).

zobacz ko.com asc.org