Zdrowie i Uroda

Czym jest toksyna botulinowa i jak działa na skórę?

993Views

Toksyna botulinowa znana pod nazwą botox to substancja, która wykorzystywana jest w celu redukcji zmarszczek. Wyglądaj młodziej, dzięki botoksowi.

Czym jest toksyna botulinowa i jak działa na skórę?

Zmarszczki to skutki starzenia się skóry, których trudno uniknąć. Można jednak redukować ich objawy i spowalniać pogłębianie się za pomocą skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa działa przeciwzmarszczkowo poprzez hamowanie aktywności mięśni odpowiadających za marszczenie się skóry. Wyjaśniamy, w jaki sposób botoks przyczynia się do odmłodzenia skóry.

Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna?

Toksyna botulinowa w naturze to silna trucizna. Produkowana jest przez groźne bakterie Clostridum Botulinum, które mogą namnażać się w zepsutej żywności. W zabiegach medycyny estetycznej stosuje się pozyskaną biotechnologicznie toksynę botulinową w mikrodawkach, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu. Preparat nie ma żadnego wpływu na inną część układu nerwowego poza okolicą, w której dokonano iniekcji.

Jak działa botoks na skórę?

Ostrzykiwanie twarzy botoksem to metoda odmładzania twarzy, z której skorzystasz m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Jak wyjaśniają specjaliści, działanie toksyny botulinowej opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej. Substancja ta poraża mięśnie i nerwy oraz blokuje przewodnictwo elektryczne, dzięki czemu skóra staje się rozluźniona i wygładzona przez wiele miesięcy. Co istotne, botoks ma też działanie profilaktyczne – zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu się już istniejących. Dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczy się, a bruzdy się nie pogłębiają.

Przeciwzmarszczkowe działanie toksyny botulinowej świetnie uzupełnia rezultaty innych zabiegów medycyny estetycznej. Dodatkowe zastosowanie wypełniacza (kwasu hialuronowego) umożliwia wymodelowanie twarzy i głębokie nawilżenie skóry. Botoks zmniejsza bowiem produkcję sebum i działa nieco wysuszająco. Pełen plan leczenia oraz zabiegi dodatkowe poznasz podczas konsultacji poprzedzającej zabieg.

Na czym polega zabieg botoksem i jakie daje efekty?

Zabieg toksyną botulinową powinien być wykonywany przez lekarza. Nie wymaga znieczulenia, choć można je zastosować, jeśli obawiamy się dyskomfortu związanego z iniekcją. W większości przypadków wystarczają zimne okłady na skórę, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj kilkanaście minut. Procedura polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości toksyny botulinowej w wybranych miejscach na twarzy. Bardzo ważne jest doświadczenie specjalisty, ponieważ nieumiejętne wstrzyknięcie botoksu może skończyć się oszpeceniem twarzy pacjenta na kilka miesięcy.

Po zabiegu można spodziewać się małych ranek w miejscach nakłuć. Może pojawić się niewielki obrzęk. Wkrótce jednak skutki uboczne znikają i skóra staje się coraz bardziej gładka i napięta. Pełne rezultaty można zauważyć już po 3-5 dniach. Toksyna botulinowa znakomicie redukuje zmarszczki, zwłaszcza umiejscowione w górnej części twarzy – na czole i w okolicach oczu. Efekty utrzymują się przez około pół roku. Co istotne, botoks ma też działanie profilaktyczne – zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu się już istniejących. Dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczy się, a bruzdy się nie pogłębiają. Zabieg należy regularnie powtarzać mniej więcej co 6 miesięcy, jeśli chcemy utrzymać efekt odmłodzonej twarzy. Z czasem odstępy pomiędzy zabiegami mogą się wydłużyć, ponieważ skóra pod wpływem toksyny botulinowej regeneruje się i dłużej wygląda młodo. Każdy następny zabieg dodatkowo wydłuża czas utrzymywania się efektów.

W razie innych pytań dotyczących botoksu zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/ https://humpday.com.pl/industrialna-doniczka-na-nozkach-wysoka-w-stylu-loft-nowy-wymiar-zieleni-w-mieszkaniu/ https://gosciniecmurckowski.pl/delikatnosc-i-surowosc-konsola-waska-do-przedpokoju-w-stylu-loft/