Technologia

Drukarka laserowa czy atramentowa?

1.69KViews

Powszechnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, które znacząco różnią się od siebie zastosowaną technologią oraz materiałami eksploatacyjnymi, które są stosowane do ich użytkowania. Do domowego użytku najczęściej zakupuje się drukarki atramentowe oraz laserowe.

Zalety i wady drukarki laserowej

Powszechnie, jako największą zaletę drukarek laserowych podkreśla się szybkość druku. Może to mieć jednak różne znaczenie dla poszczególnych użytkowników. Jeżeli drukarka ma być przeznaczona do pracy biurowej, gdzie czas wydruku będzie miał duże znaczenie, to drukarka laserowa może być dobrym rozwiązaniem. W przypadku domowego użytku, w większości sytuacji szybkość druku nie odgrywa znaczącej roli, a tradycyjna drukarka atramentowa powinna spełnić oczekiwania domowników.

Największą wadą drukarek laserowych są koszta eksploatacyjne. Po krótkim czasie intensywnego użytkowania może się okazać, że koszt zakupu tonerów szybko przekroczył wartość samego sprzętu. Szczęśliwie tonery do drukarek posiadają swoje zamienniki w postaci kartridżów poddanych procesowi regeneracji lub refabrykacji oraz tonerów fabrycznie nowych, które nie zostały wyprodukowane przez producenta drukarki. Inną wadą drukarki laserowej są jej stosunkowo duże rozmiary

Zalety i wady drukarki atramentowej

Najczęściej jako główna zaleta drukarki atramentowej podawana jest jej cena. Duże znaczenie ma też jej rozmiar. Jeżeli zależy nam na zachowaniu przestrzeni, to drukarka atramentowa, jako mniejsza od laserowej będzie lepszym wyborem. W przypadku nowych modeli, jakoś drukowanych zdjęć również nie odbiega od drukarek laserowych.

Do największej wad drukarek atramentowych zalicza się szybkość jej działania, chociaż nie jest to w pełni prawdziwe stwierdzenie w przypadku najnowszych urządzeń. Podkreśla się też wysoką cenę kolorowych tuszy oraz niską jakość zamienników. Ponadto niektóre starsze modele mogą być stosunkowo głośne.

Którą drukarka jest tańsza w eksploatacji?

Jeżeli dokonujemy zakupu drukarki na użytek domowy i nie będzie ona używana z dużą częstotliwością, to koszt eksploatacji obydwu typów drukarki będzie bardzo zbliżony. Opierając się na przybliżonych danych można założyć, że koszt wydrukowania jednej strony drukarką atramentową może osiągnąć 10 gr w przypadku drukarek laserowych będzie to około 5 groszy.

Są to dane przybliżone, gdyż na rzeczywisty koszt ma wpływ wiele czynników. Między innymi model posiadanego urządzenia oraz stosowane tusze i tonery do drukarek. Opierając się jedynie na zamiennikach jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszt eksploatacji każdej drukarki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tonery do drukarek – print24.com.pl

zobacz https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://beesafe.pl/