Ciekawe

Dźwigary betonowe sprężone niezbędne na wielu budowach

1.56KViews

Na placach budów dominują obecnie dwa podstawowe materiały budowlane, a są nimi beton i stal. W połączeniu ze sobą dają bardzo trwałą konstrukcję, dzięki czemu są one powszechnie stosowane. Stal i beton są używane do wznoszenia rozmaitych budynków i konstrukcji, od niewielkich budynków, poprzez hale produkcyjne i magazynowe, po najwyższe drapacze chmur na świecie. Aby skrócić czas wznoszenia budynku, stosuje się często betonowe prefabrykaty wytwarzane poza miejscem budowy, a montowane na miejscu. Do prefabrykatów stosowanych dość często na budowach należą dźwigary. Wśród licznych rodzajów dźwigarów, jednymi z najpowszechniej stosowanych są dźwigary betonowe sprężone, znane ze swoje dużej wytrzymałości na obciążenia.

Zastosowanie dźwigarów betonowych sprężonych

Jak wynika to z nazwy, zadaniem dźwigarów jest dźwigać ciężar budynku. Najczęściej są one więc stosowane do konstruowania dachów oraz stropów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a używane są między innymi do wznoszenia rozmaitych budynków magazynowych, produkcyjnych i innego przeznaczenia. Dzięki temu, że dźwigary betonowe sprężone są produktami o dużej użyteczności, stosuje się je w wielu przypadkach. Zastosowanie stali jako materiału sprężającego sprawia, że ich wytrzymałość pozwala na szerokie zastosowanie takich elementów.

Dźwigary betonowe sprężone na zamówienie

Wybór dźwigarów tego typu jest na rynku bardzo duży, ale znaczna część firm zajmujących się ich produkcją, oferuje dźwigary na konkretny wymiar. Współpraca pomiędzy producentem a klientem zaczyna się więc już na etapie projektowania. Znając projekt budynku i wymagania techniczne co do jego poszczególnych elementów, producent jest w stanie wykonać dźwigary betonowe sprężone idealnie na wymiar. Ponadto stosuje się konkretne okucia marki, inne dodatkowe elementy, a także osadza się je, podobnie, jak przejścia technologiczne, w konkretnych miejscach. Część z producentów oferuje swoim klientom również montaż dźwigarów i inne usługi związane z ich użytkowaniem.

Typy dźwigarów betonowych sprężonych

Trwałość konstrukcji będących połączeniem betonu i stali powoduje, że dźwigary wykonane tą metodą znajdują szerokie zastosowanie, a ich wybór jest szeroki. Na rynku można dostać zarówno dźwigary jednospadowe, jak i dwuspadowe. Mogą one mieć przekrój kwadratowy, prostokątny lub dwuteowy. Jeśli chodzi o wymiary, dźwigary betonowe sprężone mogą mieć długość od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów, a wysokość sięgającą kilku metrów. Waga dźwigarów betonowych sprężonych to nierzadko kilkadziesiąt ton.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z fabudwkb.com.pl/.

https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/ https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/