Depilacja laserowa staje się coraz popularniejszym zabiegiem, ponieważ umożliwia trwałe usunięcie zbędnego owłosienia na skórze. Do przeprowadzenia tej procedury wykorzystuje się laser, dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza lub kosmetologa. Należy także mieć na uwadze, iż depilacja laserowa nie jest przeznaczona dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do jej wykonania?
Ogólna kondycja zdrowotna
Depilacja laserowa, która jest zabiegiem medycyny estetycznej, nie jest zabiegiem dla każdego. Najczęściej wymieniane przeciwwskazania i kwalifikacja do zabiegu mają na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz upewnienie się, że procedura przyniesie oczekiwane rezultaty.
Z tego powodu kluczowe jest, aby pacjent był w dobrej kondycji zdrowotnej. Istnieje szereg przeciwwskazań, które mogą całkowicie uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. To przede wszystkim zachorowanie na przewlekłe choroby, takie jak choroby o podłożu kardiologicznym, liczne blizny i przebarwienia, zaawansowane stadium rozwoju żylaków, choroby onkologiczne, czy cukrzyca. Z zabiegu muszą zrezygnować także osoby, które źle reagują na kontakt z laserem lub stosują leki przeciwzakrzepowe. Na zabieg nie kwalifikują się ponadto pacjenci, na których skórze występuje opryszczka lub aktywne stany zapalne i infekcje skóry.
Zabiegu nie przeprowadza się u osób, które mają skłonność do pojawiania się bliznowców, chorują na łuszczycę lub bielactwo.
Należy tutaj także wymienić pacjentów, którzy posiadają metalowe implanty, stymulator serca i inne elementy metalowe w ciele.
Stosowanie niektórych leków
Kiedy jeszcze lekarz lub kosmetolog nie zdecydują się na wykonanie depilacji laserowej? Ta procedura nie może być przeprowadzona u osób, które stosują różnego rodzaju leki. Głównie wymienia się tu już wspomniane wyżej leki rozrzedzające krew. Należy także wspomnieć o środkach leczących różnego rodzaju infekcje skórne, jak chociażby trądzik. Innym przeciwwskazaniem jest stosowanie leków o działaniu antydepresyjnym.
Depilacji nie wykonuje się u pacjentów, których organizm jest mocno osłabiony przez stosowanie antybiotyków. Dopiero po zakończeniu kuracji antybiotykami i powrocie do pełni zdrowia można ponownie umówić się na konsultację.
Należy tutaj wymienić również leki światłouczulające. Mogą one wzmagać reakcję organizmu na laser i tym samym przyczyniać się do powstawania podrażnień oraz poparzeń skóry.
Odradza się także depilacji osobom, które zażywają leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Również i one mogą dodatkowo uczulać na światło lasera. W tym przypadku zaleca się zaprzestanie ich zażywania na kilka dni przed zabiegiem — po wcześniejszych ustaleniach z lekarzem.
Pozostałe przeciwwskazania do depilacji laserowej
O czym jeszcze należy pamiętać przed umówieniem się na depilację laserową? Kluczowym aspektem jest sama skóra — nie powinna być poddana opalaniu przez zabiegiem, ani potraktowana samoopalaczami i bronzerami. Istotne jest także zrezygnowanie z różnego rodzaju blokerów potu, jeżeli depilacja ma dotyczyć okolicy pach.
Ważny jest także stan skóry, czyli upewnienie się, że w miejscu poddawanym depilacji nie występuje przerwanie ciągłości naskórka — chodzi tutaj o różnego rodzaju rany, przecięcia, a także nakłucia.
Kluczowe znaczenie ma też rodzaj włosów poddawanych depilacji. Najlepiej do tego zabiegu kwalifikują się włosy z zawartością barwnika, jakim jest melanina. Włosy jasne, które go nie mają, mogą nie wchodzić w reakcję z wiązką lasera, przez co mieszek włosowy nie ulega uszkodzeniu, a włos dalej odrasta.
Ponadto na depilację laserową nie umawia się kobiet w ciąży. Mogą one skorzystać z tej procedury dopiero po połogu, co wynika z troski o nie, jak i o ich dziecko.
Przeciwwskazaniem są również zioła, które zwiększają wrażliwość na światło, jak np. dziurawiec, szałwia, bratek oraz skrzyp polny.
Jeśli chcesz się porozmawiać o tym zabiegu, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.