Motoryzacja

Kiedy grozi nam utrata prawa jazdy?

845Views

Każdy kierowca na polskich drogach powinien mieś świadomość, za jakie wykroczenia grozi utrata prawa jazdy. Rozwiązanie to stosowane jest w skrajnych przypadkach i ma przede wszystkim ograniczać niebezpieczne zachowania na polskich drogach. W jakich sytuacjach policja może odebrać nam prawo jazdy?

Utrata prawa jazdy – nie tylko za punkty!

Zdecydowanej większości z nas utrata prawa jazdy kojarzy się przede wszystkim z przekroczeniem ilości punktów karnych, które każdy kierowca zbiera w wyniku przewinień drogowych. Faktycznie – po przekroczeniu 24 punktów karnych prawo jazdy jest odbierane, a kierowca jest zobligowany do ponownego podejścia do egzaminu, aby uprawnienia odzyskać. Utrata prawa jazdy to jednak nie tylko kwestia wielorazowych wybryków – policja może odebrać ten dokument za szereg przewinień, wśród których brawurowa jazda wymieniana jest jako najważniejszy argument. W Polsce stracić prawo jazdy można za nadmierną prędkość (np. przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50km/h). Policjant może zatrzymać prawo jazdy również w sytuacji, w której w samochodzie przewożona jest zbyt duża ilość osób. Prawo jazdy odbierane jest też osobom, które samochód prowadzą pod wpływem alkoholu lub używek odurzających.

Utrata prawa jazdy – na jak długo można zatrzymać dokument?

Polskie prawo przewiduje kilka opcji w przypadku osób, którym odebrano prawo jazdy. Dokument może być zatrzymany na trzy miesiące, rok lub trzy lata. Warto pamiętać, że utrata prawa jazdy całkowicie wyklucza z prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli osoba, której odebrano prawo jazdy, zostanie przyłapana na prowadzeniu pojazdów bez uprawnień, sprawa jest kierowana do sądu. Finałem może być orzeczenie o dożywotnym zakazie prowadzenia samochodów, jak również o grzywnie czy karze więzienia.

 

 

https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ zobacz rcomeback.com.pl