Ciekawe

Lampy nowoczesne w sklepie z lampami

1.47KViews

O znaczeniu oświetlenia dla organizacji wnętrza napisano już wiele. Ze względu na modę na styl skandynawski, w którym nowoczesne oświetlenie pełni niezwykle ważną funkcję, projektanci wnętrz chętnie sięgają po lampy nowoczesne, o uproszczonej postaci, które łatwo się komponują z innymi rodzajami oświetlenia.

Nowoczesne lampy w sklepach z oświetleniem

Designerskie lampy, jakie można znaleźć w wielu sklepach z lampami, pozwalają na podkreślenie każdego rodzaju wnętrza. Większość nowoczesnych lamp to lampy o bardzo prostych kloszach, które wykonane są z elementów metalowych lub których klosze mają prostą, geometryczną formę. Taka lampa może mieć klosz w postaci siatki z metalowego drutu, może również zaskakiwać prostotą klosza z nieprzezroczystego papieru lub też zwraca uwagę kloszem, który ma postać regularnego walca. W kloszach szklanych, głównie przezroczystych, stawia się na dodatkowe zdobienia w postaci szklanych wypustek, które dodatkowo rozpraszają światło.

Modne skandynawskie inspiracje

Nowoczesne oświetlenie bardzo często sięga po skandynawski minimalizm, który przejawia się zarówno przy wyborze kształtu klosza, jak i funkcji samego oświetlenia. Według Skandynawów oświetlenie pozwala na podkreślanie unikalności wnętrza, dlatego stawia się na różne rodzaje lamp i dodatkowych rodzajów oświetlenia, które uzupełniają funkcjonalność wiszącej lampy nowoczesnej. Co prawda lampy z kloszami z drewna nie są w Polsce zbyt popularne, ale już lampy z pojedynczymi źródłami światła, świecące punktowo i podkreślone przez klosz z metalu czy ceramiki, są nadal popularne. W stylu skandynawskim lampa wisząca świeci jasnym światłem, które nie powinno być tłumione przez kolor klosza. Tu warto mieć na uwadze także dodatkowe źródła światła w postaci kinkietów czy lamp wiszących umieszczanych np. nad łóżkiem. Jeśli stawiamy na nowoczesne lampy wiszące, których klosz przykuwa uwagę misternymi kompozycjami ze szkła, metalu czy tworzywa, wówczas styl pozostałych źródeł światła musi być bardzo oszczędny i prosty.

Powtarzalność motywów

Niektóre z nowoczesnych lamp wyposażone zostały w klosze inspirowane naturą. Chodzi tu najczęściej o motywy roślinne lub szeroko pojęty kosmos. Co prawda projektanci rezygnują z tradycyjnych żyrandoli na rzecz lamp o prostszych kloszach, jednak mogą one być ozdobione kompozycjami z regularnych przezroczystych koralików czy sopli. Ich zadanie jest dwojakie: mają ozdabiać sam żyrandol, ale również odpowiadają za efektowne rozpraszanie światła, co szczególnie ciekawie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Podobnie stosuje się elementy imitujące płatki kwiatów, które rozmieszcza się wokół „serca” lampy, czyli wokół źródła światła. Takie klosze przeznaczone są do lamp z pojedynczym, silnym źródłem światła. Natomiast jeśli wybierane są klosze wykonane z papieru czy drewna, wskazane jest sięganie po świetlówki energooszczędne, które emitują bardzo jasne światło. Połączenie nieprzezroczystego klosza i silnego źródła światła daje ciekawe efekty wizualne.

Industrialna półka typu loft do łazienki zobacz zobacz wiecje