Ciekawe

Papy termozgrzewalne podkładowe i nawierzchniowe

992Views

Wiele czasopism o tematyce budowlanej oraz liczne specjalistyczne portale internetowe polecają papę termozgrzewalną jako materiał izolacyjny.

Czym jest papa termozgrzewalna?

Papa zgrzewalna z powodzeniem zastępuje klasyczny rodzaj papy przyklejanej lepikiem. Jest stosowana jako hydroizolacja, zarówno na dachach, tarasach i balkonach, jak i przy izolacji fundamentów. Składa się z dwóch warstw asfaltu oraz osnowy, z wierzchu pokryta jest posypką oraz folią adhezyjną zapobiegającą sklejaniu się warstw na rolce. Papa zgrzewalna charakteryzuje się niezwykłą łatwością w układaniu, przy czym tworzy wyjątkowo szczelne połączenia, które świetnie zapobiegają wilgoci i izolują powierzchnię. Warstwy cechuje elastyczność oraz trwałość. Gdy brana jest pod uwagę papa termozgrzewalna cena nie jest wcale wysoka, co poza licznymi zaletami związanymi z samym materiałem jest dodatkowym plusem.

Papa termozgrzewalna podkładowa i nawierzchniowa

Papę zgrzewalną dobiera się w zależności od tego, gdzie ma zostać położona, oraz jaki rodzaj podłoża w danym miejscu występuje. Wśród pap można wyróżnić między innymi papy podkładowe oraz nawierzchniowe. Czym różnią się te rodzaje papy?Papa zgrzewalna podkładowa charakteryzuje się tym, że jej wierzch pokryty jest drobnoziarnistą posypką. Układa się ją wprost na podłożu w celu jego ochrony przed bezpośrednim działaniem ognia, musi ona jednak być dodatkowo pokryta papą nawierzchniową. Papę podkładową można stosować jako dolną warstwę pokryć dachowych, do uszczelniania ich poszyć pod blachodachówki, dachówki lub gonty bitumiczne, a także do izolacji fundamentów i tarasów.Papa termozgrzewalna nawierzchniowa, zwana również papą wierzchniego krycia, pokryta jest gruboziarnistą posypką, mogącą układać się w ozdobne, imitujące dachówki wzory. Jest odporna na czynniki atmosferyczne, ponieważ stanowi zewnętrzną warstwę ochroną wielowarstwowych pokryć izolacyjnych. Dodatkowo ten rodzaj papy charakteryzuje pas bez posypki, umiejscowiony wzdłuż dłuższego boku pasma papy, ułatwiający zgrzewanie między sobą warstw materiału.

Na co zwrócić uwagę przy nakładaniu papy?

Układając papę zgrzewalną należy pracę rozpoczynać od najniższych punktów, przechodząc stopniowo ku górze. W ten sposób woda będzie spływała z arkusza położonego wyżej na ten położony niżej dzięki zakładom podłużnym skierowanym zgodnie z kierunkiem spływania. Dzięki temu wilgoć nie będzie się zbierała na łączeniach.