Zdrowie i Uroda

Na czym polega odmładzanie laserowe twarzy lub innych partii ciała? Co można osiągnąć dzięki tej metodzie?  

840Views

Postęp procesu starzenia się skóry jest nieunikniony. Można jednak go nieco spowolnić i redukować jego oznaki. Lat dodają nam nie tylko zmarszczki, ale także przebarwienia, odwodnienie tkanek, czy utrata jędrności. Między innymi na takich niedoskonałościach skupia się technologia laserowa. Przybliżamy, jak zmienia się skóra z wiekiem i na czym polega odmładzanie laserowe! 

 

Co dzieje się z tkankami wraz z upływem czasu? 

Pierwsze oznaki biologicznego starzenia się skóry obserwujemy na jej powierzchni. W rzeczywistości jednak zmarszczki, bruzdy i przebarwienia są zmianami wynikającymi z zaburzeń w obrębie jej głębszych warstw, a także podskórnej tkanki tłuszczowej. Wraz z upływem lat dochodzi do zmian, takich jak: 

  • Spowolnienie syntezy kolagenu i elastyny – nawet już po 20. roku życia komórki elementów odpowiedzialnych m.in. za gęstość i jędrność nie odnawiają się tak efektywnie, jak to ma miejsce u osób młodych. Szacuje się, że w średnim wieku produkcja włókien kolagenowych maleje o połowę, a u osób starszych zanika.   
  • Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej – powierzchnia skóra pozostaje napięta także dzięki warstwie podskórnej, która zawiera tłuszcz. Z czasem jego ilość spada, co niestety przyczynia się do opadania skóry. 
  • Osłabienie odżywienia i dotlenienia skóry – nadmierne rozciągnięcie włókien kolagenu i elastyny, zwiększenie przestrzeni między nimi, a także rozluźnienie spoiwa pomiędzy skórą a tkanką podskórną sprawia, że do wierzchnich warstw dociera mniej tlenu i składników odżywczych, a to przekłada się na ogólne pogorszenie kondycji skóry. 

Proces starzenia jest naturalny. Mogą go jednak przyspieszać czynniki zewnętrzne, głównie promieniowanie UV, zanieczyszczenia, czy niedostateczna pielęgnacja. Niedoskonałości powstające pod ich wpływem niestety zwykle dotyczą nie tylko naskórka, ale też głębszych warstw. 

 

Co rozumiemy poprzez odmładzanie skóry? 

Najlepszym sposobem pozwalającym na cieszenie się młodo wyglądającą skórą jest profilaktyka uwzględniająca zdrowy tryb życia i właściwą pielęgnację. Jeśli jednak oznaki starzenia już się pojawiły, można je redukować na wiele sposobów. Usuwanie lub zmniejszanie widocznych niedoskonałości sprawia, że skóra wygląda młodziej – na tym polega odmładzanie.  

W zależności od problemu, wieku Pacjenta, ogólnej kondycji skóry i obszaru zabiegowego stosowane są różne metody. Efekt wizualnego odmłodzenia można osiągnąć m.in. dzięki wypełnieniu zmarszczek, rozjaśnieniu przebarwień, wygładzeniu powierzchni skóry poprzez złuszczenie warstwy rogowej, czy też stymulując naturalne procesy przebudowy. Przeprowadza się również, np. w Klinice Miracki w Łodzi, odmładzanie laserowe, obejmujące nawet delikatne partie twarzy, takie jak powieki i okolice ust. Poprawa kondycji tkanek często dotyczy również dekoltu, szyi, dłoni oraz innych partii ciała.   

 

Jak działają lasery frakcyjne stosowane do odmładzania skóry? 

Biorąc pod uwagę, że przyczyny widocznych oznak starzenia się skóry dotyczą jej głębszych warstw, często wybierane są laserowe zabiegi odmładzające. Energia odpowiednich urządzeń pozwala dotrzeć dokładnie do źródła problemu – w zależności od potrzeb do naskórka, skóry właściwej, powięzi SMAS lub tkanki tłuszczowej. 

Zastosowanie w przypadku osób, które chcą poprawić kondycję skóry, znajdują m.in. zabiegi laserem frakcyjnym. Polegają one na wykonywaniu zamierzonych, kontrolowanych mikrouszczkodzeń tkankowych. Powstające drobne kanaliki pobudzają organizm do regeneracji. W celu odbudowy celowych uszkodzeń układ odpornościowy wzmaga produkcję składników budulcowych skóry, które stopniowo zastępują stare, rozciągnięte i uszkodzone elementy. Frakcjonowanie skóry pozostawia wolne przestrzenie pomiędzy mikrourazami. Ma to istotne znaczenie, ponieważ dzięki temu różnego rodzaju substancje odpowiedzialne na remodeling skóry skuteczniej napływają do obszaru wymagającego regeneracji.   

O dostępne metody pozwalające na odmłodzenie skóry możesz zapytać w Klinice Miracki w Łodzi, Warszawie, Katowicach lub Krakowie.