Ciekawe

Czy węgiel w workach się opłaca?

1.69KViews

Zakup każdego opału jest to niezwykle odpowiedzialna decyzja. W zależności od tego, jakiego wybierzemy dostawcę oraz jakiej jakości opał zakupimy, zależy grubość naszego portfela i to jak będziemy mieli ciepło w domu.

Tani węgiel workowany

Węgiel jest pierwszym pod względem wykorzystania materiałem opałowym w Polsce, a przynajmniej jeśli idzie o paliwa stałe. Na rynku jest wielu dostawców i każdy, kto węgiel kupuje, zdaje sobie z tego sprawę, jak ciężko jest o rzetelnego sprzedawcę. Czy sprzedaż węgla w workach jest w stanie zmienić tę sytuację? Warto się temu przyjrzeć:

a) wartość opałowa: zakupienie węgla na tony zawsze jest poprzedzone wizytą na składzie, ale raczej mało kto z nas jest przy załadunku. Statystyki są zatrważające. Kontrole jakości opału przeprowadzane przez inspektorów potwierdzają, że do klienta przeważnie jedzie węgiel dobry pomieszany ze złym. Sprzedaż węgla w workach jest obarczona zdecydowanie mniejszym ryzykiem, ponieważ producenci na każdym opakowaniu oznaczają jakość kaloryczną węgla oraz jego rodzaj.

b) składowanie: składowanie węgla zazwyczaj wiąże się z koniecznością posiadania miejsca do składowanie. Tani węgiel workowany niweluje taką konieczność, ponieważ możemy przywozić go po kilka worków, czyli tyle ile potrzebujemy na przykład na tydzień. Dodatkowo węgiel w workach jest zabezpieczony przed wilgocią.

c) wygoda: łatwość korzystania z węgla z worków jest nieporównywalna do węgla „luźnego”. Szczególnie doceniają to właściciele pieców z podajnikami, ale nie tylko oni mają korzyść. Węgiel składowany w workach mniej brudzi pomieszczenia do składowania, a jego przenoszenie nie powoduje roznoszenia wszędzie miału węglowego.

Gdzie kupię węgiel w workach?

Węgiel workowany jest dostępny w ofercie większości składów z opałem, można dostać go również za pośrednictwem internetu lub w markecie budowlano-technicznym. Powinniśmy raczej pytać nie „gdzie kupię węgiel w workach?” ale „Za ile go kupię?”. Cena węgla z worka zawsze będzie wyższa niż cena za jego „luźny” odpowiednik. Większość klientów zaznacza jednak, że biorąc pod uwagę jakość tego węgla, zdecydowanie warto spróbować, tym bardziej że dobry węgiel to nie tylko lepiej wydane pieniądze i więcej ciepła, ale również lepsze warunki spalania, a co za tym idzie mniejsze zużycie pieca, którego serwis również sporo kosztuje.