Zdrowie i Uroda

Jak dbać o zęby dziecka

1.4KViews

Higiena jamy ustnej dziecka to niezwykle ważny aspekt zdrowotny naszej pociechy. Niektóre statystyki sugerują, iż nawet kilka milionów Polaków w ogóle nie dba o zęby! Przyczyną tego stanu w wielu wypadkach może być niedostateczne wychowanie w dzieciństwie w tym aspekcie. Jak więc postępować z dzieckiem, aby chętnie myło zęby?

Od kiedy zacząć?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – jak najszybciej! Im prędzej zaczniemy przyzwyczajać dziecko do obecności szczoteczki w buzi, tym lepiej. A jednocześnie wszelki masaż dziąseł pomaga maluszkowi łatwiej znieść ząbkowanie, które niestety bywa źródłem dyskomfortu. Dziecko zazwyczaj zaczyna ząbkować w okolicach 12 miesiąca życia, warto więc już wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę oraz gryzaki, które ulżą bolącym dziąsłom.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Nie jest to łatwe zadanie – przekonał się o tym już niemal każdy rodzic, który chciał, aby jego dziecko chętnie maszerowało do łazienki przed snem. Specjaliści radzą, aby przede wszystkim włączyć dziecko w zakupy produktów do higieny jamy ustnej. Pozwólmy dziecku wybrać kolor szczoteczki GUM czy TePe, aby jak najbardziej umilić maluszkowi wieczorną rutynę. Pamiętajmy o innych aspektach, takich jak stojaki na szczoteczki czy – tu już wybór rodzica – nie lepiej zastosować szczoteczkę elektryczną. Ułatwia ona pierwsze kroki w myciu zębów, łatwiej ją utrzymać w dłoni, dzięki czemu dziecko rzadziej się zniechęca do mycia. Nie zawsze jednak mycie przynosi widoczne efekty. Wówczas możemy pokazać dziecku za pomocą płynu Plaque Agent, barwiącego płytkę bakteryjną, że faktycznie mycie zębów sprawia, że niedobre bakterie znikają i zęby są zdrowsze.

Dobór pasty do zębów dla dziecka

Wprawdzie chcemy, aby nasza pociecha mogła wybrać sobie pastę, która będzie dla niego najbardziej atrakcyjna, musimy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Do rozważenia pozostawiamy kwestię zawartości fluoru – producenci tacy jak Jason czy Neobio oferują pasty bez tego pierwiastka. Warto przyjrzeć się różnym produktom, które mają w swoim składzie ekstrakty ziołowe, ale też i posiadają walory smakowe, dzięki czemu dzieci będą chętniej myć zęby. Smakowa, zdrowa pasta z Buccotherm czy Urtekram to jest to! Aczkolwiek sama pasta to nie wszystko – liczy się przede wszystkim aktywny udział rodzica. Jeśli nie pokażemy dziecku, jak poprawnie myć zęby, samo się tego nigdy nie nauczy. Dlatego przez pierwsze lata najlepiej zębową rutynę wykonywać razem, pozwalać na zabawy i żarty, ale żeby zęby zawsze były wyszorowane.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/pasty-do-zebow-dla-dzieci-c4183

https://4sch.pl/odkryj-sekret-ekskluzywnych-mebli-loftowych/ erialprintshop.com https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-quada/